Notatki są dziś dla ucznia równie ważne, co ręka, która je wykonuje, ale często odchodzimy już od tradycyjnego pisania piórem czy długopisem na rzecz laptopów, iPadów czy nawet naszych zwykłych telefonów.

O ile tylko naszemu nauczycielowi nie przeszkadza to, że używamy urządzeń elektrycznych do notowania, może się okazać, że pisanie ręczne będzie dla nas całkiem niewarte zachodu.

Pisanie ręczne dla wielu osób to tylko strata czasu. Dziś większość młodych ludzi świetnie radzi sobie z pisaniem na klawiaturze, szczególnie tej na telefonie i mogą szybko zapisywać wszystko, co powie nauczyciel. Są nawet kwiatki, które decydują się na nagrywanie nauczyciela, a potem tylko odsłuchują w domu lekcje i spisują najważniejsze informacje. Jeśli nie czujemy się dobrze pisząc ręcznie i nic nie zobowiązuje nas do tego, żebyśmy zaczęli to robić, to możemy spróbować poszukać dla siebie innej alternatywy, ale nie oznacza to wcale, że powinniśmy całkiem porzucić tradycyjne wykonywanie notatek. Pisanie ręczne angażuje wiele naszych mięśni i mózg w pełni. Kiedy piszemy na klawiaturze, bardzo często działamy odruchowo i skupiamy się na pilnowaniu poprawności tekstu, a nie jego znaczeniu. Z kolei pisanie ręczne, mimo że też może być odruchowe i wcale nie musimy przy nim słuchać nauczyciela, angażuje nas na wielu płaszczyznach naraz.

Kontrolujemy swoją rękę, pilnujemy, żeby nie popełnić żadnych błędów ortograficznych, a do tego robimy to znacznie wolniej, co pozwala nam się skupić na tym, co w ogóle zapisujemy. Często powtórzenia nauczyciela tylko sprzyjają zapamiętywaniu. Pisanie ręczne dla wielu osób jest również pewniejsze. Notatki mamy na jednym, fizycznym nośniku i jeśli zależy nam na wiedzy z danego przedmiotu, nie musimy się martwić tym, że gdzieś nam się zgubi albo będzie niepełny. Do tego wielu z nas przyzwyczaiło się już do uczenia się z ręcznie wykonywanych notatek. Dlatego nie każdy da radę odejść od tego modelu i od razu efektywnie i sprawnie przyswajać materiał wykonany za pomocą edytora tekstu.

Ręczne notatki mogą więc być dla nas bardzo przydatne, a do tego zwyczajnie wygodniejsze niż z pozoru lepsze, ale często uciążliwe, notatki cyfrowe.