Dziś nie trzeba być wytrawnym grafikiem, aby stworzyć profesjonalną grafikę, która posłuży do wpisu na Facebooku, jako projekt ulotki czy wizytówki. Cała tajemnica tkwi w słowie Canva. To intuicyjne narzędzie do projektowania grafiki na potrzeby osobiste lub firmowe.

Czym jest Canva i jak rozpocząć tworzenie grafiki?

By rozpocząć przygodę z tworzeniem grafiki, należy tworzyć konto na stronie Canva.com lub zalogować się przez konto Google. Podstawowa wersja bezpłatna umożliwia stworzenie wielu projektów na potrzeby osobiste lub małych firm, jednak jeśli szukasz rozwiązań dla dużych projektów, rozważ wybór Canvy Pro. Program graficzny może być obsługiwany z przeglądarki internetowej lub jako aplikacja w smartfonie.

Dużym plusem jest polska wersja językowa. Interfejs programu pozwala w sposób prosty i bardzo intuicyjny zaprojektować: broszury, banery reklamowe, zaproszenia, wizytówki, logo firmy, zdjęcia w tle dla Facebooka i wiele innych. Canva oferuje wiele gotowych szablonów, ale można oczywiście stworzyć od podstaw własny projekt dla domu lub biura. Zasada działania jest niezwykle prosta, nawet osoba o niewielkim pojęciu o tworzeniu grafiki, poradzi sobie. Z bocznego panelu wystarczy wybrać interesujący nas element, przeciągnąć go na wcześniej wybrany szablon i upuścić- rozmieścić na grafice. Narzędzie daje możliwość wykorzystania własnych plików- ikona „prześlij”. Możesz odbierać pliki przesłane Tobie i pracować w Canvie zespołowo. Program zapisuje wszystkie wykonane projekty, które umieszczone są w folderze „Twoje projekty”. Po skończeniu pracy swoje dzieło możesz zapisać w kilku dostępnych plikach. Nie zdziw się, gdy zostaniesz poproszony o wcześniejszą zapłatę (konto bezpłatne) za dany element. Elementy płatne oznaczone są ikoną „korony” (można przeoczyć).

Warto zwrócić na to uwagę podczas pracy nad projektem. Mimo to program pozwala bezpłatnie pobrać wersję roboczą ze znakiem wodnym. Canva cieszy się coraz większą popularnością. Wersja darmowa daje dostęp do większości elementów, dlatego działalność możesz prowadzić bez dodatkowych kosztów. Warto uprzednio zapoznać się z warunkami darmowej licencji (znak towarowy, logo, bank zdjęć). Przekonaj się, jakie to proste i stwórz niepowtarzalną grafikę w zaciszu swojego domu.