Posiadając laptopa bądź komputer należy o pewne elementy dbać ze szczególną uwagą. Dzięki temu sprzęt elektroniczny posłuży dłużej.

Jak zadbać o baterię laptopa?

Laptopy posiadają baterie. Dzięki temu możemy z nich korzystać również po odłączeniu ich z sieci. Aby bateria nadawała się do użytku przez długi czas warto wiedzieć kilka rzeczy:

  • Baterię należy utrzymywać na poziomie 50 – 90 %. Baterie posiadające ogniwa litowo – jonowe powinny być utrzymywane na poziomie naładowania około 75%;
  • Każda bateria ma określoną przez producenta ilość zalecanych cykli ładowania. Taki cykl liczy się od pełnego rozładowania do pełnego naładowania;
  • Nie należy pracować na podpiętym zasilaniu i zainstalowanej baterii. Jeśli zasilacz do laptopa jest podłączony na stałe, baterię należy wyjąć. Dzięki temu znacznie przedłuży się jej żywotność.

Matryca laptopa łatwo ulega uszkodzeniom

Otwierając i zamykając laptopa zawsze należy chwytać za środek matrycy. Dzięki temu zawiasy nie ulegną uszkodzeniu. Zamykając laptopa koniecznie należy upewnić się, że nic nie pozostało na klawiaturze.

Laptop łatwo przegrzać

Jeśli laptop podczas pracy ma zablokowane otwory wentylacyjne, szybko się przegrzeje co spowoduje uszkodzenie płyty głównej. Nie wolno zostawiać laptopa włączonego na łóżku bądź na innym miękkim podłożu. Wskazane jest używanie specjalnych podstawek z wbudowanym wiatraczkiem chłodzącym.

Czyszczenie laptopa

Regularne czyszczenie laptopa z zewnątrz oraz w wewnątrz przedłuży jego życie. Kurz i brud osadzający się szczególnie pod klawiaturą oraz w okolicy otworów wentylacyjnych może doprowadzić do uszkodzenia płyty głównej.